ZIMA 2018/19: Ručně pletená kolekce zimních doplňků

V zimě 2014/15 jsem pod svou značkou navrhla a vytvořila první kolekci ručně pletených dámských zimních čepic a čelenek na míru. Mělo se jednat o kolekci na jednu zimu s limitovaným počtem kusů. Zájem o ni byl však tak vysoký, že ji vyrábím zakázkově dodnes. Jediné z čeho jsem neslevila, je to, že žádný kousek, který opouští mé ruce, se nebude opakovat. Každá má zákaznice vlastní tudíž jedinečný neopakovatelný originál.

Letošní zimu jsem si ale udělala radost novou kolekcí, ze které, po předchozích zkušenostech, nebudu dělat záležitost na jednu sezónu, ale rozhodla jsem se z ní udělat druhou stálou typovou řadu zimních ručně pletených doplňků na míru, o které se právě zde můžete dozvědět něco více.

Všechny výrobky z této kolekce jsou pleteny mou rukou ze směsové pletací příze – 97% akrylu a 3% polyesteru v shimmer barvách podle mnou vytvořených návrhů a střihů.

Materiály si vždy pečlivě vybírám a dbám na to, aby byly vyrobeny lokálně popř. jinde v Evropě, jelikož nepodporuji současné nastavení poměrů textilních továren v zemích třetího světa. Textilní materiály, které jsou na výrobcích použity, byly vyrobeny v Německu, kde se mohu jednoduše přesvědčit o férovosti výroby (případně i osobně).

Barevná škála pletací příze, kterou jsem zvolila pro tuto kolekci, je pestrá. Fotografie zachycuje pouze zlomek barev. Na zakázku je možné vyrobit tento typ čepice, čelenky a k nim ve stejném stylu další pletené doplňky v podobě šály, rukavic, návleků apod. v mnoha dalších barvách. Stačí si jen nahlas přát.

Velikost, ve které vznikají čepice a čelenky, padne 80% mých zákaznic. Pokud je velikost nevyhovující, přecházím k ryze zakázkové výrobě, kde sejmu rozměry zákaznice, střih na ně upravím a poté podle něho upletu finální výrobek, což je standardní postup při výrobě ručně pletených trupových oděvů na míru jako je svetr.

Zákaznice jsou mi často velmi konstruktivním přívalem inspirace, která se zrcadlí i zde. Jejich častým přáním byl set čepice a dalších doplňků pro sebe a jejich dítko a tak jsem v této kolekci věnovala speciální prostor právě maminkám. Dále jsem na jejich popud vytvořila k této kolekci dust bag, který má čepici, čelenku či jakýkoliv další ručně pletený doplněk z mého ateliéru chránit před zašpiněním či poškozením v době, kdy Vás nezdobí a máte ho například uschovaný v kabelce či mimo zimu ve skříni. Jelikož všechny výrobky z této kolekce lze prát v pračce, může tento sáček zároveň posloužit i jako praktický prací obal.

Jak může vypadat maminkovský set si lze prohlédnout na fotografiích níže a podobu dust bagu na následujícím videu:

Na závěr bych Vám ráda představila exkluzivní zlatou edici, ke které mě v průběhu výroby již finálně naskicované a rozpracované kolekce inspirovala logová placička, kterou jsou opatřeny všechny výrobky z této kolekce a kterou jsem navrhla speciálně pro ni. Placičky byly vyrobeny v ČR, jsou z tvrzeného zlaceného hliníku a jsou odolné vůči mechanickému a chemickému poškození. Čepice i čelenka je pletena ze 100% akrylu a metalické směsové příze – 80%viskózy a 20% polyesteru.

Kdo mou značku zná, ví, že do fáze tvorby nevpouštím nové materiály živočišného původu. Jen ty, které mají být použity znovu, což je však možné jen u konkrétní zakázky a nikoliv u kolekce. Zde jsem volila syntetický materiál a ne všem se tato cesta může zdát ekologicky odpovědná. Pochopitelně jsem si toho vědoma a na obhaju své volby bych uvedla to, že mým cílem je nevytvářet sériovou módu na jednu sezónu, ale nadčasovou módu na míru, která svým majitelkám bude k užitku dlouhou řádku let. Bude komfortní. Bude se snadno udržovat. A nebude k ní potřeba připravit o život jakoukoliv bytost či snižovat kvalitu jejího života, což mi při možnostech dnešní doby v oblasti módního průmyslu přijde nadmíru zpátečnické. Navíc když je výrobek přestane bavit, stačí mne kontaktovat, donést ho a nechat si z něj vyrobit něco nového. Snažím se svou prací zákazníkům dokázat, že použít materiál z nějakého kousku oděvu, který už nebudou nosit, není něco, za co by se měli stydět. Že by to nemělo symbolizovat finanční nouzi anebo vzpomínku na minulý režim, kdy byl všeho nedostatek a tak byla tato praxe nutností. Ale naopak, že se jedná o velmi moderní uvědomělý akt.

Pokud Vás kolekce zaujala, nezdráhejte se mě kontaktovat. Ráda se s Vámi setkám osobně ♥

M.


Za fotografie a video děkuji úžasnému teamu O&D Lilling

Zpět na seznam příspěvků

  • Jana Ludvíková

    Ta zlatá kolekce je Míšo ÚŽASNÁ. Hlavně ta čelenka :) Nádhera