VEGANSKÁ KŮŽE: Jinak pojmenovaná koženka nebo eko zázrak?

O veganské kůži se poslední dobou mluví hojně, většina lidí ale přesně neví, v čem se liší od klasické syntetické usně tzv. koženky. A liší se vůbec nějak? Posviťme si proto na ně!

Mezi hlavní důvody vzniku syntetických usní, které mnohdy bravurně imitují usně přírodní, bezesporu patří jejich větší rozmanitost barev, textur, plošných hmotností, dále pak jejich tepelná tvárnost, odolnost vůči mikroorganismům, nižší cena a v neposlední řadě fakt, že kvůli existenci našeho koženého rozmaru nepřijde o možnost existence jiná bytost.

Nejběžnějším typem koženky je tzv. vrstvená koženka. Označuje se tak proto, že je tvořena dvěma vrstvami. První vrstvu tvoří podkladový materiál ve formě tkaniny, pleteniny či netkané textilie. Druhou vrstvu pak kombinace polymerů, k nimž se napevno připojuje lícová či rubová strana podkladového materiálu.

První vrstva se nijak speciálně neliší od běžných textilií. Může mít libovolné složení i strukturu a může být tudíž i naprosto etická.

Druhá vrstva nám ale činí nemalé potíže z hlediska ekologie. Absolutně prvním použitým polymerem na koženku byl čistý polyvinylchlorid (PVC). Ten se však ukázal pro tyto účely jako ne příliš vhodný. Hurá se ale nekoná! PVC se díky své nízké ceně využívá na koženky dodnes! Pouze se doplňuje dalším polymerem (obvykle polyakrylátem)! Chcete-li však kvalitnější typ koženky, určitě sáhněte po kombinaci polyuretanu (PU) s polyakrylátem (PAN). Tento druhý nejběžnější typ kombinace polymerů je zárukou velmi dobré mechanicko-fyzikální odolnosti koženky a tudíž její vysoké životnosti.

Jak se vyrábí nejběžnější typ koženky (první zmiňovaný typ s PVC) se můžete podívat v následujícím videu:

O veganské kůži toho na rozdíl od té syntetické nemůžeme s určitostí moc říct. Pokud ale zapojíme zdravý rozum a budeme se držet filozofie a životního stylu veganství, jak ho propaguje např. britská nezisková organizace Vegan Society, musíme dojít k názoru, že by se mělo jednat o umělou useň, jejíž celý životní cyklus, tzn. výroba, používání, údržba i likvidace, by měl být co nejvíce šetrný k životnímu prostředí a která by neměla být využívána pro rychle se střídající trendy módu, ale smysluplně pro nadčasové kousky vyráběné v etických podmínkách tzv. slow fashion.

Určitě jste již zaregistrovali značku Matt & Nat, která se poměrně nedávno objevila v českých internetových obchodech www.zoot.cz, www.urbanlux.cz, www.bibloo.cz, www.freshlabels.cz, ale i v mnoha tuzemských kamenných obchodech (já jsem na ni narazila v Czech Labels & Friends). Tato etická značka z Kanady, která se od roku 1995 zabývá výrobou kabelek, aktovek, batohů, peněženek a různých obalů z recyklovaného nylonu, korku, gumy, atd., se na svém webu pyšně hlásí k tomu, že používá i právě onu veganskou kůži! Posléze upřesňuje, že jejich veganská kůže obsahuje PU a když není zbytí, sáhnou i po PVC?! Přitom PVC je po celé roky nejvíce kontroverzním plastem z hlediska životního prostředí a lidského zdraví na celém světě. Jeden z důvodů je bezpochyby ten, že se při jeho výrobě používají aditiva v podobě různých stabilizátorů či změkčovadel, o jejichž nezávadnosti se vedou nekončící spory. Občas se nějaké to aditivum zakáže a nahradí méně toxickým. Jelikož PVC na rozdíl od PU neoplývá přirozenou elasticitou, změkčovadly se při jeho výrobě opravdu nešetří a mezi nejrozšířenější změkčovadla PVC patří staré známé ftaláty. Pokud byste měli zájem monitorovat změny, které se dějí v evropském PVC průmyslu, doporučuji sledovat webové stránky organizace Vinyl Plus založené za účelem implementace plánů vývoje současného evropského průmyslu PVC směrem k udržitelnosti, tj. minimalizování environmentálních dopadů výroby PVC v podobě dobrovolných závazků k podpoře odpovědného používání aditiv, sběru, recyklace, sociálního dialogu mezi všemi zúčastněnými stranami průmyslu atd.

matt&nat
Matt & Nat produkty z aktuálních kolekcí S/S 2016 (zdroj: www.mattandnat.com)

Když už jsem se chystala nad existencí veganské kůže lámat hůl (po nekonečném hledání křížem krážem internetem), objevila jsem mladou italskou společnost Ecolorica. Pod touto značkou vyrábí od roku 2013 lehký, voděodolný, avšak prodyšný, netkaný, jednovrstvý materiál vlastnostmi podobný přírodní kůži, který, jak uvádějí na svých webových stránkách, obsahuje pouze 50% ± 10% PU a 50% ± 10% PA (polyamidu). Pro Vaši představu uvedu běžné využití PU a PA v textilu. PU se využívá např. na výrobu téměř všude přítomné Lycry a PA na výrobu Nylonu, u nás známého jako Silon a na Slovensku jako Chemlon.

http://www.ecolorica.it/
Materiál Ecolorica (zdroj: www.ecolorica.it)

Já si jdu objednat vzorník a budu doufat, že časem bude Ecolorica alespoň využívat recyklovaný PU a PA a třeba jednou (ve správných rukách) se jejich materiál stane tou mýtickou veganskou kůží!

Mějte fajn den a nenechte se otrávit!

M.


Vytvořeno  17.3.2016

Poté, co jsem článek publikovala, ho na Facebooku sdílely dva české etické obchody, které nabízejí boty a doplňky z materiálu vlastnostmi podobnému přírodní kůži v podobě netkané textilie z mikrovláken z přirozeně elastických polymerů, stejně jako je tomu u materiálu Ecolorica. Jedná se o obchody Holy Cow a EtikButik. Oba dva obchody nabízejí boty a doplňky od mladé anglické značky Wills, která byla založena roku 2013 a která u svých produktů zmiňuje, že jsou vyrobeny z italské umělé usně z mikrovlákna. Bohužel neuvádějí materiálové složení. Od jednoho ze zmiňovaných obchodů jsem si nechala zjistit, jaké polymery konkrétně obsahuje tato jejich umělá useň. Z jimi dodaných informací Vám však s jistotou povím pouze to, že obsahuje nějaké to procento PU. Také spatřujete jistou podobnost přímo s italským materiálem Ecolorica 😉 ?!

Produkty Wills (zdroj: www.wills-vegan-shoes.com)

Výrobky Wills jsou nositeli certifikátu PETA – Approved Vegan, který uděluje americká nezisková organizace PETA a certifikátu Vegan, který uděluje již zmiňovaná britská nezisková organizace Vegan Society. V tomto případě se dá mluvit o tom, že použitá umělá useň v podobě mikrovlákenné textilie se na výrobcích Wills stala tzv. veganskou kůží! Ve skrytu duše doufám, že tou z recyklovaných polymerů.

Zpět na seznam příspěvků

  • Filip84

    Absolutně nechápu, co může být na jakékoli umělé kůži ekologického.

    Pokud je kůže dobře vyčiněná, a pakliže se o ní správným způsobem starám, její životnost je relativně nekonečná.

    Tzn.: kráva se klepne, kráva se sní (kopyta na klih etc.), kůže vyčiní, a z nich se vyrobí oblečení, boty, brašny, peněženky, potahy na sedadla, křesla, etc. etc.

    Pokud jsou boty celokožené, tzn. i kožená podrážka, s koženým či dřevěným podpadkem, a na dřevěné kolíčky, tak jsou prakticky na celý život. To samé bunda, kalhoty, mantel. U rukavic je to horší, tam je ta kůže tenká a extrémně namáhána, takže ano, vydrží, ale jednotky let, většinou. Zimní i desítky let.

    Koženka je nepoužitelná na oblečení, tedy krom masochistů, to je jak heavy rubber. A eko „kůže“? No, když tomu škodí mráz, teploty nad 25°C a UV záření, ergo slunko, tak je to sice skvělý materiál, leč jeho využití se najde spíše někde na vzdálenějších planetách naší galaxie, či v galaxiích jiných.

    U koženého hardware člověk ví, jak se o něj starat. U těchto jakože eko „kůži“ nikoli.

    K vyleštění bot potřebuji vodu a oheň, kdo neví, o čem mluvím, tak to asi nepochopí, ale boty, které jako kožené vypadají, leč kožené nejsou, poněkud nejde udržovat. Eko kůži škodí mastnota i sůl. No comment.

    Sorry, ale eko veganská kůže je asi to samé, jako eko auto. Kolo je eko, bryčka tažená koněm je eko, ale něco, co žere hektolitry paliva, jehož hlavní složku potřebujeme nezbytně pro farmaceutický a zdravotnický průmysl, co spotřebuje na hodinu vzduchu, jak malé město za týden, a co vypouští do vzduchu větší hnusy, než když nafedruju briket, roztápím a je inverse, eko fakt nikdy nebude.

    Žijeme v době plastové. Koženka i eko „kůže“ = plasty. Plasty = ropa. Ropa je, těží se o sto šest, mají jí být velké zásoby pod Alaskou, ale jednou dojde. A jak bude docházet, bude problém vyrábět plasty. Plasty, v tom množství, v jakém je používáme, a jimi neutěšeně plýtváme, nenahradíme. Obalové materiály jsou nejmenším problémem, leč většina lidí na světě je oblečena v plastu, spí v plastu, chodí v plastu etc. Všecka umělá vlákna jsou plastem. A vy přidáváte další plastový herberk, a ještě si dovolujete tvrdit, že je to eko a udržitelné! K smíchu.